Bu il öz 15 illik yubileyini qeyd edən “BIHE” – Azərbaycan Beynəlxalq Səhiyyə Sərgisi öz işinə 13 oktyabr tarixində Heydər Əliyev adına İdman və Konsert Kompleksində başlayır. Beynəlxalq səviyyəli “BIHE” sərgisi, 15 il ərzində aktiv fəaliyyətinə görə, regionun “bir nömrəli səhiyyə sərgisi” adına layiqdir. Bu sərgi Azərbaycanda səhiyyənin ən yeni nailiyyətlərini və əsas tendensiyalarını nümayiş etdirməklə yanaşı, həm də sözügedən sektorun özünəməxsus “barometri” rolunu oynayır. 15 il ərzində bu sərgidə dünyanın 25 ölkəsinin 1200-dən yuxarı şirkəti iştirak etmişdir. Sərgidə iştirakın nəticəsi olaraq imzalanan müqavilələri, təsis edilmiş müştərək müəssisələri, bazarda yeni məhsulların və müasir texnologiyaların meydana çıxmasını göstərmək olar. Belə ki, 2006-cı ildə keçirilmiş sərginin debütantları - “Akgun Software” (Türkiyə), “Ozgenc Medikal Tekstil” (Türkiyə), “Himedia Laboratories” (Hindistan) şirkətləri Azərbaycanda öz rəsmi nümayəndəliklərini açmışlar. İlk dəfə “BIHE 2007” sərgisində iştirak etməklə, “Kurt & Kurt” (Türkiyə) şirkəti sərgidə yerli tərəfdaşlar ilə işgüzar əlaqələr qurmağa müvəffəq olmuşdur və belə misallar çoxdur. “BIHE” sərgisinin təcrübəsinə əsasən, sərgilər bazarda məhsul və xidmətlərin təşviqi üçün əsas alətlərdən biri sayılmaqla bərabər, cari mərhələdə hansı məhsul və xidmətlərə tələbatın olmasını anlamağa imkan yaradan özünəməxsus forum rolunu oynayır. Bununla da, sərgilər vasitəsi ilə ölkə bazarına yeni texnologiyalar yeridilir və yerli istehsalatın inkişaf etdirilməsi və təkmilləşdirilməsinə yardım göstərən investisiyalar qoyulur.
Sərgi Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin, eləcə də Azərbaycan Respublikası Ticarət və Sənaye Palatasının dəstəyi ilə keçirilir. Artıq 3 ildir ki, “BIHE” sərgisi “UFI” – Ümumdünya Sərgi Sənayesi Assosiasiyasının keyfiyyət nişanına layiq görülüb. “UFI tərəfindən təqdir edilmişdir” nişanı – həm tədbirlərin yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu, həm də sözügedən təşkilatın statistikasının etibarlılığını bir daha təsdiq edir.
Bu il sərgidə dünyanın 13 ölkəsinin 74 şirkəti iştirak edir. İştirakçıların 50%-ni xarici eksponentlər təşkil edir. İştirakçılar arasında “Vitta” (Azərbaycan), “Medifarma” (Azərbaycan), “Isomed” (Azərbaycan), “Aitecs” (Litva), “Akgun Software” (Türkiyə), “Belmedpreparati” (Belarus), “Heel” (Azərbaycan), “Kurt&Kurt” (Türkiyə), “Labservis” (Azərbaycan), “Med-tech” (Rusiya) kimi iri şirkətlərin və digərlərinin adını çəkmək olar. İlk dəfə sərgidə İranın milli stendi də iştirak edəcək. Sərgi ekspozisiyası ikinci pavilyonda yerləşəcək və bu bölmələri təqdim edəcəkdir: farmakologiya, tibb avadanlıqları, tibbi elektronika, aptek və tibb müəssisələri üçün mebel və avadanlıqlar, diaqnostika, gigiyena vasitələri, kosmetologiya, pəhriz və qida əlavələri və s. Ən geniş ekspozisiya tibb texnikasının ən son modellərini nümayiş etdirən tibbi və laboratoriya avadanlıqları bölməsidir. Burada reanimasiya blokları üçün avadanlıqlar, əməliyyat stolları, müasir USM (ultrasəs müayinəsi) - diaqnostika aparatları, müalicə trenajorları, lazer, fotoepilyasiya, terapiya aparatları və s. nümayiş etdirilir.
İlk dəfə “BIHE” sərgisi çərçivəsində sərgi təşkilatçıları Respublika Səhiyyə Nazirliyi və Mərkəzi Qan Bankı ilə birgə olaraq “Qan verək və insan həyatını xilas edək” devizi altında xeyriyyə aksiyası keçirilir. Hər bir iştirakçıya və ziyarətçiyə birbaşa kompleksin ərazisində qan yığımı üzrə xüsusi avadanlıqlar ilə təchiz edilmiş məntəqədə, könüllü olaraq qan vermək təklif olunur. Donor olmaq istəyən hər kəs qanın rezusunu, hemoqlobinin səviyyəsini və qanın qrupunu müəyyən etmək üçün müayinədən keçəcəkdir. Aksiya sayəsində yığılmış qan bütün mümkün viruslara qarşı yoxlanıldıqdan sonra hemofiliya və talassemiya xəstəlikləri, eləcə də donor qanına ehtiyacı olan digər xəstəliklərin müalicəsi üçün istifadə ediləcəkdir.
“BIHE” sərgisi ilə paralel olaraq iki sərgi layihəsi – 4-cü Azərbaycan Beynəlxalq Stomatologiya Sərgisi və 3-cü Azərbaycan Beynəlxalq Gözəllik və Estetik Təbabət Sərgisi keçirilir.
“Stomatology Azerbaijan” – 4-cü Azərbaycan Beynəlxalq Stomatologiya Sərgisində geniş çeşiddə ağız boşluğunun gigiyenası vasitələri, stomatologiya avadanlıqları və birdəfəlik istehlak materialları təqdim olunur. Sərgi iştirakçılarının sırasında “Vita Stom”, “Saf Med”, “Caspident” və digər şirkətlər var. Bu il sərgi ekspozisiyasının bir hissəsini stomatologiya sənayesinin yenilikləri təşkil edir. Bu avadanlıqların təqdimat mərasimləri ilə beynəlxalq səviyyəli şirkətlər yerli tərəfdaşların stendlərində çıxış edir. Sərginin təşkil olunmasına, ənənəvi olaraq “Azərbaycan Stomatologiya Assosiasiyası” tərəfindən dəstək verilir.
3-cü Azərbaycan Beynəlxalq Gözəllik və Estetik Tibb Sərgisinin ekspozisiyasını aşağıdakılar təşkil edir: peşəkar kosmetika, “solyarilər”, dərinin qaralması üçün kosmetika, “spa” salonları, estetik klinikalar və gözəllik salonları üçün avadanlıqlar, bədən quruluşunun korreksiya edilməsi üçün avadanlıqlar, dırnaqlar üçün peşəkar qulluq vasitələri və dırnaqların gel vasitəsi ilə modelləşdirilməsi üçün peşəkar məhsullar, salonlar, tibb müəssisələri və otellər üçün birdəfəlik istifadə edilən məhsullar, peşəkar kosmetoloqlar üçün peşəkar dəriyə qulluq vasitələri, dəriyə qulluq üçün məhsullar, masaj yağları və s. Sərgidə Azərbaycan, Rusiya, ABŞ və digər ölkələrdən şirkətlər iştirak edirlər. Bu il sərgidə ilk dəfə olaraq Azərbaycanda bitki və müalicəvi çaylar istehsal edən şirkət yeganə olaraq öz məhsullarını nümayiş etdirilir. İstehlakçılar, təqdim olunan məhsullarla təkmilləşdirmə kursları və nümunəvi çıxışlarda daha yaxından tanış ola bilərlər. Bununla da “Beauty Azerbaijan” sərgisi 3 gün ərzində gözəllik sahəsində əldə edilmiş ən son nailiyyətlər və dəbdə olan tendensiyalar haqqında ətraflı məlumat əldə etmək üçün əlverişli fürsət təqdim edir.
Səhiyyə sektoru ilə bağlı olan sərgilərin birgə keçirilməsi şübhəsiz ki, bu tədbirin səviyyəsini daha da yüksəldir və istehsalçı və istehlakçının maraqlarını bir araya gətirmək üçün gözəl imkan sayılır.
Sərgilərin prioritet vəzifəsi sağlamlıq və gözəllik üçün nəzərdə tutulmuş məhsulların maksimal olaraq bütün spektrini təqdim etməkdir. Sağlamlıq hər bir insan üçün ən başlıca dəyərdir. Məhz buna görə də, bu sərgilərin aktuallığına bu gün heç bir şübhə ola bilməz. Müxtəlif tibb sahələrini təmsil edən mütəxəssislərin maraqlarının kəsişmə nöqtəsi olan “BIHE” sərgisi, onların birbaşa ünsiyyət qurması, xəstəliklərin diaqnostikası, müalicəsi, profilaktikası üzrə aparıcı metodikaların tətbiqi sahəsində təcrübə mübadiləsi aparması, səhiyyə işçilərinin tibb sahəsinin Azərbaycan və xaricdəki vəziyyəti və inkişaf istiqamətləri haqqında məlumatlandırılması üçün geniş imkanlar təqdim edir. Sərgi öz işini 15 oktyabr tarixində bitirəcəkdir.

BIHE, the annual Azerbaijan International Healthcare Exhibition, celebrates its 15-year anniversary this year. The exhibition take place on 13-15 October in Heydar Aliyev Sport and Concert Complex. Over the years, BIHE has rightly come to be considered the regions main medical exhibition. It not only reflects the latest achievements and key trends in the development of Azerbaijans healthcare system, but is also a unique industry barometer. About 1200 companies from 25 countries have taken part in the exhibition in the past 15 years. For companies that participate in exhibitions, the results include new contracts, joint ventures, and the appearance of new products and modern technologies in the market. New exhibitors in 2006 included: Akgun Software (Turkey), Ozgenc Medikal Tekstil (Turkey) and Himedia Laboratories (India), all of which have opened representative offices in Azerbaijan. Kurt&Kurt (Turkey) took part in BIHE for the first time in 2007 and met local partners at the exhibition. As the experience of BIHE shows, an exhibition is an important tool for promoting products and services in the market, and a forum that helps companies to understand which kind of products and services are currently in demand. Exhibitions help to bring new technologies and investment to the country, which contributes to the development and improvement of local production.
The exhibition is supported by the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan and the Chamber of Commerce and Industry of the Republic of Azerbaijan. For three years, BIHE has held UFI Approved Event status. This recognition by the UFI (The Global Association of the Exhibition Industry) is proof of the high organisational level of the event, and confirms the accuracy of the exhibition statistics.
This year, 74 companies from 13 countries are taking part in the exhibition. 50% of exhibitors are international companies. Amongst the exhibitors, there are several major companies such as Vitta (Azerbaijan), Medifarma (Azerbaijan), Isomed (Azerbaijan), Aitecs (Lithuania), Akgun Software (Turkey), Belmedpreparati (Belarus), Heel (Azerbaijan), Kurt&Kurt (Turkey), Labservis (Azerbaijan), Med-tech (Russia) and others. Iran will present a National Stand at the exhibition for the first time. The exhibition is located in the second pavilion and will include the following areas: pharmacology; medical equipment; medical electronics; equipment and furniture for pharmacies and medical establishments; diagnostics; hygiene products; cosmetology; and diet and food supplements. The largest section of the exhibition are medical and laboratory equipment, which will present the latest models of medical equipment, such as reanimation units, operating tables, modern ultrasound diagnostic devices, medical exercise equipment, and laser and photo epilation equipment.
For the first time at BIHE, the exhibition organisers, together with the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan and the Central Blood Bank, hold a charity event entitled Donate Blood and Save Lives. Every visitor and exhibitor will asked to voluntarily donate blood at designated blood collection points. Those wanted to be a donor will be quickly investigated to define blood type, Rhesus factor and level of hemoglobin. The blood received, after testing for viruses, will be used to treat patients with haemophilia and thalassemia, and for treating other diseases which require donated blood.
Two exhibitions take place alongside BIHE: Stomatology Azerbaijan, the 4th Azerbaijan International Stomatology Exhibition; and Beauty Azerbaijan, the Azerbaijan International Beauty & Esthetic Medicine Exhibition.
Stomatology Azerbaijan, the 4th Azerbaijan International Stomatology Exhibition, presents a wide range of oral hygiene products, dental equipment and consumables. The exhibitors include Vita Stom, Saf Med, Caspident and others. This year, part of the exhibition consists of new dental industry products, which presents by international companies at the stands of local partners. Traditionally, the exhibition is supported by the Azerbaijan Stomatological Association.
Beauty Azerbaijan, the 3rd Azerbaijan International Beauty & Esthetic Medicine Exhibition, presents: professional cosmetics, solariums, tanning products, spa equipment, aesthetic medicine clinics and beauty salons, figure correction equipment, acrylic and gel nails enhancements, non-reusable salon products, medical establishments and hotels, professional skincare products, massage oils and many other items. Exhibitors include companies from Azerbaijan, Russia, the US and other countries. This year, for the first time, the exhibition presents the products of the only manufacturer of fito and therapeutic teas in Azerbaijan. Visitors can to see products in use during a series of master classes and demonstrations. Over threedays, Beauty Azerbaijan give exhibitors and visitors a great opportunity to gain an idea of the achievements and trends in the beauty industry.
The joint hosting of these healthcare industry exhibitions will, undoubtedly, increase the profile of the events, and provide a great opportunity to combine the interests of manufacturers and consumers.
The key purpose of the exhibitions is to present as wide a range of health and beauty products as possible. Health is of the utmost importance for everyone. BIHE is a meeting point for the interests of specialists from various medical sectors, and offers numerous opportunities for direct communication; sharing experience in the application of advanced diagnostic methods, treatment and disease prevention; and information medical professionals about the development of medicine in Azerbaijan and abroad. The exhibition will end on 15 October.