5-ci Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq Stomatologiya Sərgisi
Hər il ənənəvi olaraq keçirilən “BIHE” - Azərbaycan Beynəlxalq Səhiyyə Sərgisi 22-24 sentyabr tarixlərində Azərbaycan Respublikasının paytaxtı Bakı şəhərində keçiriləcəkdir. Böyük Britaniyanın “ITE Group PLC” şirkəti və onun Qafqazdakı tərəfdaşı “Iteca Caspian” bu sərginin təşkilatçıları qismində çıxış edirlər. Sözügedən sərgi Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyi, Azərbaycan Stomatologiya Assosiasiyası və Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının dəstəyi ilə keçirilir. Artıq 4 ildir ki, “BIHE” sərgisi Ümumdünya Sərgi Sənayesi Assosiasiyasının (“UFI”) keyfiyyət nişanına layiq görülür. “UFİ tərəfindən təqdir edilmişdir” nişanı, sərgilərin yüksək səviyyədə təşkil edildiyini sübuta yetirməklə yanaşı, təşkilatçılar tərəfindən təqdim olunan statistik məlumatların doğruluğunun göstəricisidir. 16 illik fəaliyyəti ərzində səhiyyə sərgisi regionda sərfəli müqavilələrin imzalandığı və uzunmüddətli tərəfdaşlıq münasibətlərinin qurulduğu ən mühüm səhiyyə sərgisi hesab olunur. 2010-cu ilin payız sərgilərinin tərəfdaşları “Azerfon-Vodafone”, “Paşa Sığorta”, “Caspel”, “Greenwich Travel”, “SIAR” şirkətləri və Qafqaz Point Otelidir.
İlk dəfə sözügedən sərgi yüksək standartlara cavab verən, yeni və müasir tipli “Bakı Ekspo Mərkəzində” keçiriləcəkdir. Sərgidə Azərbaycan, Almaniya, Rusiya, İran və digər ölkələr də daxil olmaqla, 19 ölkədən 105 şirkətin iştirak edəcəyi gözlənilir. Bu il sərgi iştirakçılarının sayı ötən illə müqayisədə 15% artıq olacaqdır. Yerli istehsalçılar və distributorlar isə sərginin ümumi ərazisinin 40% təşkil edəcəklər. Həmçinin, iştirakçıların 35% “BIHE” sərgisinin debütantları sayılır və onların arasında Bavariya İqtisadiyyat, Nəqliyyat və Texnologiyalar Nazirliyinin dəstəyi ilə iştirak edən Bavariya Milli Stendi də vardır. Sərgidə Almaniya şirkətləri müasir tibb avadanlıqları, implantantlar, ortopediya məhsulları və dezinfeksiya vasitələrini təqdim edəcəklər. Belarus, Rusiya, Ukrayna və digər ölkələrin iri əczaçılıq şirkətləri isə geniş çeşiddə dərman preparatlarını nümayiş etdirəcəklər. Sərgi ekspozisiyasına tibb və laboratoriya avadanlıqları, aptek və tibb müəssisələri üçün mebel və avadanlıqlar, o cümlədən gigiyena vasitələri kimi bölmələr daxildir.
“BIHE” sərgisi ilə paralel stomatoloji avadanlıqlar, istehlak materialları və bir çox digər tibbi ləvazimatların təqdim ediləcəyi 5-ci Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq Stomatologiya Sərgisi də təşkil olunacaq. Azərbaycan Stomatoloji Assosiasiyasının dəstəyi ilə Stomatologiya sərgisi çərçivəsində bu il stomatologiya sahəsinin mərkəzi hadisəsinə çevriləcək “Dünya nailiyyətləri fonunda stomatologiyanın aktual problemləri” adlı 16-cı Beynəlxalq Stomatoloji Konfrans da keçiriləcəkdir. Azərbaycan, Rusiya və Türkiyə tibbi universitetlərindən 100–dən artıq nümayəndə heyətinin toplaşacağı bu konfrans 23 sentyabr tarixində “Bakı Ekspo Mərkəzi” sərgi kompleksinin konfrans zalında təşkil olunacaqdır.
Bu sərgi ilə eyni vaxtda, yəni 22-24 sentyabr tarixlərində daha bir layihə - 4-cü Azərbaycan Beynəlxalq Gözəllik və Estetik Təbabət Sərgisi keçiriləcəkdir. Bu sərgidə estetik təbabət, makiyaj və tatuaj üçün nəzərdə tutulmuş avadanlıq və preparatlar, gözəllik salonları üçün alətlər, avadanlıqlar və xidmətlər, dırnaqlara qulluq xidməti və avadanlıqları, kosmetika avadanlıqları, kosmetologiya, təbii kosmetika, müalicə-profilaktik və sağlamlaşdırıcı fitokosmetika, aromaterapiya, mezoterapiya, talassoterapiya, habelə gigiyena vasitələri, pəhriz qidaları / məhsulları, uşaqlara qulluq üçün məhsullar və bir çox digər bölmələr təqdim olunacaqdır. Sərginin bütün iş günlərində Avropanın aparıcı istehsalçılarının müalicəvi kosmetika məhsullarının təqdimat mərasimləri, kosmetik vasitələrin düzgün istifadəsi və mezoterapiya üzrə treninq və təkmilləşdirmə kursları da keçiriləcəkdir. Bundan əlavə, ilk dəfə olaraq, sərgi çərçivəsində estetik təbabət üzrə konfrans da təşkil olunacaqdır. Bu konfransın əsas mövzusu isə dəriyə qulluq proseduraları olacaqdır.
“Iteca Caspian” şirkəti tərəfindən Azərbaycanda təşkil olunan sərgilər çərçivəsində “Innovasiyalar Ərazisi” adlı yeni proqram fəaliyyət göstərəcəkdir. Bu proqram sayəsində iştirakçı şirkətlər sərgilər keçirilən ərazilərdə öz yeni və orijinal məhsullarını, habelə texnologiya və xidmətlərini geniş şəkildə nümayiş etdirə biləcəklər. “Innovasiyalar Ərazisi” proqramının təqdim ediləcəyi ilk sərgi isə “BIHE” sərgisi olacaqdır. Bu il keçiriləcək sərgidə ümumi ekspozisiya sahəsinin 35 faizini sənaye yenilikləri təşkil edəcəkdir. Bu yeni texnologiyalar diaqnostikadan tutmuş sanitariyaya qədər ən müxtəlif səhiyyə sahələrini əhatə edəcək. Sərgi çərçivəsində yeni məhsul və texnologiyalar təqdim edən bütün şirkətlər həm stendlərdə, həm də sərginin planında xüsusi işarə ilə qeyd olunacaqlar. Nümayiş etdiriləcək bütün məhsul, texnologiya və xidmətlərin xüsusiyyətləri, habelə şirkətlərin əlaqə məlumatları ilə “Innovasiyalar Ərazisi” proqramının kataloqunda ətraflı şəkildə tanış ola biləcəksiniz. Bu kataloq sərginin bütün iş günlərində “Bakı Ekspo Mərkəzində” sərgi kompleksinin ərazisində paylanılacaqdır.
Beləliklə, “BIHE” sərgisi öz sağlamlığının qayğısına qalan hər bir kəs üçün mühüm tədbir olacaq və sağlamlığın qorunub saxlanılmasına köməklik edəcəkdir. Sərgi və sərgidə təqdim olunan yeniliklər yerli bazarda səhiyyə sahəsinin qabaqcıl məhsul, xidmət və texnologiyalarının təşviqinə dəstək olacaq, bu isə nəticə etibarı ilə ölkədə səhiyyə xidmətlərinin keyfiyyətinin artmasını təmin edəcəkdir.
Məlumat üçün:
“BIHE”, “Stomatology Azerbaijan” və “Beauty Azerbaijan” sərgilərini ziyarət etmək istəyənlər üçün sərnişinləri sərgiyə pulsuz aparıb-gətirəcək rahat avtobuslar təmin olunacaq.

16th Azerbaijan International Healthcare Exhibition
BIHE, the annual Azerbaijan International Healthcare Exhibition, began 22 September, in the new Baku Expo Center. Two exhibitions are taking place alongside BIHE: Beauty Azerbaijan and Stomatology Azerbaijan.
The opening ceremony was attended by Azerbaijans Deputy Minister of Health, Mr. Elsever Agayev; State National Minister of Turkey, Mr. Faruk Nafiz Özak; President of the Dental Association of Azerbaijan, Ms. Rena Aliyeva; Director of Iteca Caspian LLC, Mr. Farid Mamedov; and other official persons and guests.
In his welcome, Mr. Agayev commented on the fact that each year the number of companies at the exhibition increases. We are very encouraged by the fact that today the exhibition is being held in a new exhibition complex, Baku Expo Center, which complies with all modern requirements. Azerbaijans healthcare sector is on the rise, and new hospitals and diagnostic centres are built. They require modern equipment, and I must say that this exhibition can help bring new medical products and technologies to the Azerbaijani market. I would like to thank Iteca Caspian for organising this healthcare exhibition over many years, the development of which continues to please us. I would also like to announce that next year, at about this same time, Baku will host a meeting of health ministers, which will be attended by ministers from over 30 countries.
Mr. Özak said: I am very happy to be here and participate in this wonderful event. Azerbaijan and Turkey have successfully cooperated with each other and I am glad that about 10 Turkish companies are taking part in the exhibition. I wish everyone success, and I hope the show continues to grow.
In her welcome, Ms. Aliyeva urged all medical and, in particular, dental professionals to visit the exhibition. A bit of medical literature is not enough to keep abreast of innovations and inventions in this field. At this exhibition you can see all the new products in action and get detailed advice from specialists.
Mr. Mamedov welcomed all those present and thanked the Dental Association of Azerbaijan, National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organisations of the Republic of Azerbaijan, and all the partners: I especially want to thank the Ministry of Health of Azerbaijan, whose support over the past 16 years has contributed to the organisation BIHE.
After the opening ceremony there was a VIP tour of the exhibition.
BIHE 2010 features over 105 companies from 19 countries, including: Azerbaijan, Russia, Germany, Iran and others. This year, the number of exhibitors has increased by 15% against last year. Local manufacturers and distributors account for 40% of the total area at the exhibition. The exhibition includes the following sectors: medical and laboratory equipment, equipment and furniture for pharmacies and medical institutions, pharmaceutical products, and hygiene and disinfection products.
The Bavarian National Stand, whose participation has been organised with the support of the Bavarian Ministry for Economic Affairs, Transport and Technology, is taking part in the exhibition for the first time. German companies will present modern medical equipment, implants, orthopaedic products and means of disinfection.
A wide range of medicines will be presented by pharmaceutical companies from Belarus, Russia, Ukraine and other countries.
The first day of the show featured consultations and training sessions. Video monitors displayed dental examinations of patients, and dental implant procedures. The stands at Beauty Azerbaijan stood out with their refinement and fragrance, attracting the female half of the visitors, amongst whom there were a lot of volunteers to be the first to try therapeutic masks, creams and other products.
The exhibitors actively participated in the Innovation Zone, which the organisers launched at BIHE. The project allows participating companies to more extensively demonstrate new and original products, technologies and services at the exhibition. The stands with bright yellow badges attracted the attention of visitors and specialists, especially those who came to the exhibition to learn about new technologies or purchase new equipment. The Innovation Zone catalogues, which are distributed at the exhibition, have proved popular.
The exhibitions are accompanied by an extensive business program. The 16th International Research and Practical Conference Current dentistry issues in the light of global achievements will take place tomorrow, and on 24 September Baku Expo Center will host a conference on aesthetic medicine, timed to coincide with the Beauty Azerbaijan exhibition.
So, the first day has shown that BIHE is an important event for those who care about their health and help to protect it. The exhibition runs until 24 September.