“Bakı Ekspo” mərkəzində “BIHE 2011” 17-ci Azərbaycan beynəlxalq “Səhiyyə” sərgisinin açılış mərasimi oldu. Sərgidə yüzdən çox məşhur brendi təqdim edən 19 ölkədən 124 şirkəti iştirak edir. “BIHE” sərgisi ilə yanaşı, 6-cı Azərbaycan beynəlxalq “Stomatologiya” sərgisi və öz beşillik yubileyini qeyd edən Azərbaycan beynəlxalq “Gözəllik və estetik tibb” sərgisi (“Beauty Azerbaijan 2011”) öz işinə başladı.
Sərginin rəsmi açılışı mərasimində çıxış edən Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının sədri Məmmədəli Əfəndiyev və Azərbaycan Stomatoloji Assosiasiyasının prezidenti Rəna Əliyeva Azərbaycanda səhiyyə sahəsində də gerçəkləşən müasir iqtisadi və sosial inkişaf fonunda bu tədbirin daşıdığı əhəmiyyəti vurğuladılar. Ölkədə sağlamlığın qorunması sahəsində ən yeni tibbi avadanlıqlara və texnologiyalara ehtiyac duyulur. Bu baxımdan, “BIHE” sərgisi sözügedən sahədə ən müasir dünya nailiyyətlərini nümayiş etdirmək üçün unikal imkan yaradır və hər il bu sektorun inkişafına böyük töhfələr verir.
Sərgidə “VİP” səviyyəli qonaqların və ziyarətçilərin gəzintisi zamanı onlara Azərbaycan, Almaniya, Latviya, Rusiya, Türkiyə, Ukrayna və başqa ölkələrin aparıcı şirkətlərinin ən yeni ixtiraları təqdim edildi. Sərgi ekspozisiyasının 40 faizini daimi iştirakçılar təşkil edir. Bu iştirakçıların arasında “Labservis” (Azərbaycan), “Akgun Software” (Türkiyə), “Amiko” (Rusiya) və digər şirkətlər vardır. Artıq ikinci ildir ki, ardıcıl olaraq Bavariya Milli Stendi (Almaniya) bu sərgidə iştirak edir. Bütövlükdə üç sərginin birləşdirilmiş ekspozisiyası tibbi mallar və xidmətlərin geniş spektrini – tibbi avadanlıqlar, əczaçılıq preparatları, tez-tez istifadə edilən materiallar, gigiyena vasitələri, stomatoloji avadanlıqlar, peşəkar kosmetika, bədən və saçlar üçün qulluq vasitələri, gözəllik salonları üçün avadanlıqlar və bir çox başqa məhsulları təqdim edir. Layihə çərçivəsində ikinci ildir ki, ardıcıl olaraq ümumi ekspozisiyanın 35 faizini təşkil edən “İnnovasiyalar ərazisi” fəaliyyət göstərir.
Açılışdan sonra elə ilk dəqiqələrdə sərgidə işgüzar atmosfer hiss olunurdu - stendlərdə aktiv iş gedir, yeniliklərin təqdimatları keçirilirdi. Bundan əlavə, təqdim olunan şirkət, müəssisə və salonların ən yaxşı mütəxəssisləri tərəfindən keçirilən təkmilləşdirmə kursları (“master-klass”), konsultasiyalar və spa proseduralar sərgi ziyarətçiləri arasında böyük populyarlığa səbəb oldu. Belə ki, “LABSERVIS LTD” şirkəti, sərgidə “Roche” şirkətinin yeni avadanlığını - cinsi yolla yoluxan HPY (papilloma insan virusu) infeksiyalarının müəyyən edilməsi üçün istifadə edilən (tam avtomatlaşdırılmış analizator ilə təchiz edilmiş) PCR avadanlığını təqdim etdi. Sözügedən virusun erkən mərhələdə aşkar edilməsi müalicə vaxtı gözəl nəticələr verir. “Medeks” şirkəti Almaniyanın “Schmitz” şirkətinin əməliyyat masalarının, “Aloka” (Yaponiya) ultrasəs müayinəsi aparatlarının və anesteziyada istifadə edilən “Siare” narkoz aparatlarının təqdimat mərasimlərini keçirdi. Media nümayəndələri isə bu il xüsusi fəallıq göstərdilər. Belə ki, “Caspian Orthodontic Journal” jurnalı stomatologiya üzrə konsultasiyalar keçirirdi, “Boutique-Baku” jurnalı isə öz stendində aparıcı kosmetoloq və stilistlərin konsultasiyasını təşkil edərək arzu edənləri peşəkar makiyaja dəvət edirdi.
Bundan əlavə, sərgi çərçivəsində iki debüt baş tutdu. Azərbaycanda tibb sahəsində ilk ixtisaslaşmış televiziya - “Tibb Baku” - öz ilk çəkiliş işlərini məhz “BIHE” sərgisindən başladı. Həmçinin, bu gün “Beauty Aesthetic” şirkəti tərəfindən nəşr olunan “Art of Beauty” milli estetik tibb jurnalının ilk nömrəsi işıq üzü gördü.
Beləliklə, sərgi elə ilk gündən əməkdaşlıq perspektivləri, tibb sahəsinin inkişafına dair müzakirələrin aparılması, tibbidə mövcud tendensiyalar və texnoloji sirlərin geniş mütəxəssis dairəsinə nümayiş etdirilməsi üçün unikal meydança olduğunu təsdiqlədi. Sərgi öz işini sentyabr ayının 15-nə qədər davam etdirəcək.

The opening ceremony of the 17th Azerbaijan International Healthcare Exhibition (BIHE), which involved 124 companies from 19 countries representing more than one hundred famous brands, took place at Baku Expo Centre. The 6th International Stomatology Exhibition and the International Beauty and Aesthetic Medicine Exhibition, Beauty Azerbaijan 2011, which is celebrating its fifth anniversary, opened in parallel with BIHE.
Speaking at the official opening ceremony, Mr Mammadali Efendiev, the chairman of the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of Azerbaijan Republic, and Mrs Rena Aliyeva, President of the Azerbaijan Stomatological Association, stressed the importance of this event in light of the current economic and social development of Azerbaijan, which is also making waves in the field of medicine. The country needs the latest medical equipment and technology in the health industry and BIHE provides a unique opportunity to demonstrate the modern worlds achievements in the industry and annually contributes greatly to the development of this sector.
During the VIP tour the guests and visitors were shown the latest developments from leading companies in Azerbaijan, Germany, Latvia, Russia, Turkey and the Ukraine, among others. Forty per cent of the exhibition space is given over to regular participants in the exhibition, which include Labservis (Azerbaijan), Akgun Software (Turkey) and Amico (Russia). This is the second year in a row that the Bavarian National Group (Germany) is participating in this event. The combination of the three exhibitions means that a wide range of medical goods and services is represented: medical equipment, pharmaceuticals, hygiene products, dental equipment, professional cosmetics, body and hair care products, equipment for beauty salons and much more is available here. This is the second time that there has been an "Innovation Zone" at the exhibition, and it comprises 35% of the total exhibition space.
From the very first minutes after the opening of the exhibition a business atmosphere could be felt. Much proactive work was carried out on the stands, with various new products being presented. In addition, the master-classes, consultations and spa treatments, which were undertaken by the best specialists from the companies, institutions and salons present, enjoyed great popularity with the visitors. Thus, LABSERVIS LTD showcased the new product from Roche a fully automated PCR analyser for the detection of the sexually-transmitted HPV (human papilloma virus), early detection of which is essential for successful treatment. In addition, Medeks offered a presentation of surgery tables manufactured by the German company Schmitz, ultrasonic apparatus made by Aloka (Japan) and anaesthesia (pain relief) equipment made by Siare. The media representatives were especially proactive this year: the Caspian Orthodontic Journal consulted on dentistry and Boutique-Baku organized a consultation with leading beauticians and stylists on its stand and invited willing people to have a professional make-over.
In addition, two debuts took place at the exhibition: the first television channel in Azerbaijan specialized in medicine, Tibb Baku, started filming with BIHE 2011, and the first issue of a national magazine for aesthetic medicine entitled The Art of Beauty, published by Beauty Aesthetic, came off the press on the same day.
Thus, on just the first day the exhibition has confirmed its status as a unique platform at which to discuss prospects for co-operation and showcase the development of the industry and the demonstration of existing trends and knowledge to a wide range of medical specialists. The exhibition will continue until 15 September.