Azərbaycanın paytaxtında illik Azərbaycan beynəlxalq “Səhiyyə” sərgisi (“BIHE-2012”) öz işinə başladı. Sərgi təsis edildiyi gündən bəri Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin dəstəyi ilə keçirilir və Azərbaycan Stomatoloqlar Assosiasiyası (ASA), Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası və Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) tərəfindən dəstəklənir.
Sərginin rəsmi açılış mərasimində Azərbaycan Respublikası səhiyyə nazirinin müavini Elsevər Ağayev, Azərbaycan Stomatoloqlar Assosiasiyasının prezidenti Rəna Əliyeva, “Iteca Caspian LLC” şirkətinin icraçı direktoru Fərid Məmmədov, habelə xarici ölkələrin fövqəladə və səlahiyyətli səfirləri, iştirakçılar, ziyarətçilər və çoxsaylı KİV nümayəndələri iştirak etmişlər.
Azərbaycan Respublikası səhiyyə nazirinin müavini Elsevər Ağayev sərginin rəsmi açılış mərasimində çıxış edərkən bildirmişdir ki: “Azərbaycanda səhiyyə məsələlərinə çox böyük diqqət yetirilir. Son yeddi ildə ölkədə 450-yə yaxın səhiyyə müəssisəsi və müalicə-diaqnostika mərkəzi inşa edilmiş və ya əsaslı surətdə təmir edilmişdir, bunların 300-ü isə Azərbaycanın rayonlarında yerləşir. Tibb və sağlamlıq sahəsində ölkədə qəbul edilmiş bir sıra dövlət proqramı səhiyyə sisteminin maddi-texniki bazasının genişlənməsinə kömək etmiş, müasir tibb avadanlığı və ən yeni əczaçılıq məhsullarına tələbatın yaranmasına səbəb olmuşdur. Həmçinin, kadrların hazırlanmasına da xüsusi diqqət yetirilir və Avropa standartları əsasında həkimlərin sertifikatlaşdırılması həyata keçirilir. Bu cür şəraitdə ixtisaslaşdırılmış tibb sərgisinin keçirilməsi çox vacibdir. İldən-ilə sərgidə xarici şirkətlərin Azərbaycan müalicə müəssisələri ilə əməkdaşlıq etmək marağı müşahidə olunur, iştirakçıların sayı artır və bu sahənin peşəkarları arasında görüşlər və fikir mübadiləsi aparılır”.
Öz növbəsində, Azərbaycan Stomatoloqlar Assosiasiyasının prezidenti Rəna Əliyeva qeyd etmişdir ki: “- Stomatologiya həmişə səhiyyənin qabaqcıl və müasir elmi-texniki nailiyyətlərə ən çevik münasibət bildirən istiqaməti olmuşdur. “BIHE” və “Stomatology Azerbaijan-2012” sərgilərinin keçirilməsinin əhəmiyyəti şübhəsizdir. Regionun ən böyük tibb sərgiləri olmaqla, həm “BIHE”, həm də “Stomatology Azerbaijan-2012” uzun illərdir ki, öz yüksək statusunu sübuta yetirir və bu, iştirakçılar və ziyarətçilərin sayının artması ilə təsdiq olunur”.
“Iteca Caspian” şirkətinin icraçı direktoru Fərid Məmmədov Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinə sərginin keçirilməsinə kömək etdiyinə görə öz təşəkkürünü bildirmiş və qeyd etmişdir ki: “- Bu il Azərbaycan, Belçika, Rusiya, İran, Belarus, Türkiyə və Banqladeş də daxil olmaqla 16 ölkədən 107 iştirakçı bir meydançada toplaşmışdır. “BIHE” eksponentlərinin 40%-ni yerli, 60%-ni isə əcnəbi iştirakçılar təşkil edir.”
Sərgi çərçivəsində ziyarətçilər tibb sahəsində ən yeni texnologiyalar, tibb məhsullarının və xidmətlərinin geniş spektri, tibbi və laboratoriya avadanlıqları, əczaçılıq preparatları, dezinfeksiya vasitələri, ortopedik məhsullar, tibbi mebel, klinikalar üçün dünyanın aparıcı istehsalçılarının proqram təminatı ilə tanış ola biləcəklər.
“BIHE-2012” sərgisinin fərqləndirici xüsusiyyəti klinika müəssisələrinin geniş ekspozisiyasından ibarətdir. Bu bölmədə Türkiyə təmsilçiləri böyük fəallıq göstərirlər. Belə ki, sərgidə Türkiyənin 5 müalicə və diaqnostika müəssisəsi iştirak edir. Bundan başqa, sərginin tarixində ilk dəfə Türkiyənin bir çox klinikalarının üzvü olduqları Türkiyə Xarici İqtisadi Əlaqələr Komitəsi ayrıca stendlə iştirak edir. Bu il Belçikanın aparıcı xəstəxanaları tərəfindən yaradılmış və beynəlxalq səviyyədə əməkdaşlığa cavabdeh olan “Healthcare Belgium” şirkəti sərgidə ilk dəfə iştirak edir.
Sərginin pavilyonlarında bu sahənin peşəkarları və sıravi ziyarətçilər dövlət tibb müəssisələrinin və təşkilatlarının nümayəndələri, tibbi avadanlıq və məmulatların istehsalçıları, fəaliyyətdə olan həkimlər və tibb sənayesinin mütəxəssisləri ilə görüşə biləcəklər.
“BIHE” sərgisi ilə yanaşı, sentyabr ayının 27-dən 29-dək 7-ci Azərbaycan beynəlxalq “Stomatologiya” (“Stomatology Azerbaijan-2012”) və 6-cı Azərbaycan beynəlxalq “Gözəllik və estetik tibb” (“Beauty Azerbaijan-2012”) sərgiləri işə başlamışdır.
“BIHE” sərgisinin artıq 6 il ərzində layiq görüldüyü Ümumdünya Sərgi Sənayesi Assosiasiyasının (UFI) keyfiyyət nişanı beynəlxalq sərgi standartlarına uyğunluğu təsdiqləməklə, sərginin yüksək statusunu əks etdirir.
Sərginin sponsoru “HB Co Ltd.” şirkətidir. Sərginin təşkilatçıları “Iteca Caspian LLC” şirkəti və onun tərəfdaşı - “ITE Group plc” şirkətidir. 2012-ci ilin beynəlxalq sərgi və konfranslarının tərəfdaşları qismində “Nar Mobile” mobil operatoru (kommunikasiya tərəfdaşı), “AZAL” şirkəti (rəsmi hava daşıyıcısı), “Hilton Baku” və “Qafqaz Poynt Hotel” mehmanxanaları (rəsmi otellər), eləcə də “Greenwich Travel Club” (rəsmi tur operator) çıxış edirlər.

The annual Azerbaijan International Healthcare Exhibition, BIHE 2012, opened in Baku. Since its establishment it has been supported by the Ministry of Health of Azerbaijan Republic, and also by the Azerbaijan Stomatological Association (ASA), the National Confederation of Entrepreneurs (Employers’) Organizations of the Republic of Azerbaijan and the Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO).
The official opening ceremony was attended by Elsevar Agaev, Deputy Minister for Health of the Republic of Azerbaijan; Rena Aliyeva, President of the Azerbaijan Stomatological Association (ASA); Farid Mammadov, the Executive Director of Iteca Caspian LLC; and ambassadors from foreign countries, participants, visitors and numerous media representatives.
In his speech at the opening ceremony, Elsevar Agaev observed that, “A lot of attention is paid to health in Azerbaijan over the past seven years, 450 health care facilities and diagnostic and treatment centers have been built or refurbished, of which 300 are in regions of Azerbaijan. A number of government programmes in the field of medicine and health have contributed to the expansion of the material and technical facilities of the healthcare system, creating a need for modern medical equipment and the latest pharmaceutical products. Special attention is paid to training; physicians are certified to European standards. Against this backdrop, the holding of specialist medical exhibitions is very important. At this exhibition, increasing interest in cooperating with Azerbaijani hospitals is shown by international companies each year, the number of participants grows, and ever more meetings and conversations take place among industry professionals.”
President of the Azerbaijan Stomatological Association (ASA), Rena Aliyeva noted that “dentistry has always been one of the leading sectors of healthcare, and the sector most responsive to the modern achievements of science and technology. The importance of BIHE and Stomatology Azerbaijan 2012 is undeniable. As the largest health care exhibitions in the region, they have confirmed their high status for many years and this is proven by the growing number of exhibitors and visitors.”
Farid Mammadov, Executive Director of Iteca Caspian, thanked the Ministry of Health of Azerbaijan for supporting the exhibition, and said that this year 107 participants from 16 countries were participating. The participants include companies from Azerbaijan, Belgium, Russia, Iran, Belarus, Turkey and Bangladesh. Forty per cent of the exhibitors at BIHE are domestic companies and 60% are from other countries.”
At the exhibition, visitors can discover the latest technologies in medicine, and browse a wide range of medical goods and services, medical and laboratory equipment, pharmaceuticals, disinfectants, orthopaedic products, medical furniture, and IT software for clinics from leading manufacturers.
A special feature of BIHE 2012 is a comprehensive display of clinical facilities. Turkish representatives have shown great interest in this section and, thus, there are five therapeutic and diagnostic centres from Turkey represented at the exhibition. The stand of the Turkish Foreign Economic Relations Board, whose members include many Turkish hospitals, is also involved in the exhibition for the first time. Healthcare Belgium, an organization responsible for international coordination with leading Belgian hospitals, is also participating in the exhibition for the first time this year.
Industry professionals and regular visitors will be able to meet with the representatives of state medical institutions and organizations, manufacturers of medical products, medical practitioners and industry specialists in the exhibition halls.
The high status of the exhibition is supported by its compliance with international standards, as shown by the seal of approval it has been awarded by the Global Association of the Exhibition Industry (UFI), which BIHE has achieved for the past six years.
The 7th Azerbaijan International Stomatology Exhibition, Stomatology Azerbaijan 2012, and the 6th Azerbaijan International Beauty and Aesthetic Medicine Exhibition, Beauty Azerbaijan 2012, will be held parallel to BIHE, from 27 to 29 September.
The general sponsor of the exhibition is HB Co Ltd. The exhibition is organized by Iteca Caspian LLC and its partner, ITE Group plc. The partners of international exhibitions in 2012 are Nar Mobile (as the Communications Partner), AZAL (as the Official Aicarrier), Hilton Baku and Caucasus Point Hotels (as the Official Hotels), and Greenwich Travel Club (as the Official Tour Operator).