19-cu Azərbaycan Beynəlxalq “Səhiyyə” “BIHE 2013” sərgisi öz işinə başladı. Təsis edildiyi dövrdən etibarən Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin dəstəyi ilə keçirilir. “BIHE” sərgisinə paralel olaraq daha iki tədbir - “Stomatology Azerbaijan 2013” 8-ci Azərbaycan Beynəlxalq “Stomatologiya” sərgisi və “Beauty Azerbaijan 2013” 7-ci Azərbaycan Beynəlxalq “Gözəllik və Estetik tibb” sərgisi keçirilir.
“BIHE” sərgisi növbəti dəfə ölkənin və ümumilikdə bütün Xəzər regionunun tibb ictimaiyyəti üçün əsas tədbirə çevrildi və bu fakt
Azərbaycan Respublikası səhiyyə nazirinin müavini Elsevər Ağayev,
Azərbaycan Stomatoloji Assosiasiyasının (ASA) prezidenti Rəna Əliyeva,
Türkiyə Tibbi Turizm Assosiasiyasının sədri Emin Çakmak,
Afyon Kocatepe Universitetinin rektoru Mustafa Solak,
“ITE Group” şirkətinin icraçı direktoru cənab Edvard Stroon
və tibb ictimaiyyətinin çoxsaylı nümayəndələri, iştirakçılar, ziyarətçilər və KİV nümayəndələrinin
iştirak etdiyi rəsmi açılış mərasimində xüsusi olaraq vurğulandı.
Sərginin açılış mərasimində çıxış edən Elsevər Ağayev bildirdi ki: “Azərbaycanda səhiyyə və ölkə vətəndaşları üçün tibbi xidmət məsələlərinə olduqca böyük diqqət yetirilir və ölkədə həyata keçirilən çoxsaylı layihələr buna sübutdur. Son 6 ildə ölkədə 500-dən artıq səhiyyə müəssisəsi və müalicə-diaqnostika mərkəzi tikilmiş və ya əsaslı şəkildə təmir edilmişdir. Şübhəsiz ki, “BIHE” sərgisi bu fəaliyyətin ən mühüm göstəricilərindən biridir. Sərgi iştirakçıların ildən-ilə artması da bunu sübut edir.”
Türkiyədən olan qonaqlar iki qardaş ölkə arasında əməkdaşlığa xüsusi diqqət yetirərək qeyd etdilər ki, bu cür əməkdaşlıq istiqamətlərindən biri tibbi turizm sahəsində qarşılıqlı əlaqələrin inkişafı olmalıdır. Məhz bu məqsədlə bazarın bu seqmentini təqdim edən təxminən 30-dan artıq şirkət sərgidə iştirak edir.
“ITE Group” şirkətinin icraçı direktoru cənab Edvard Stroon sərginin artımı üzrə bəzi statistik məlumatları qeyd edərək sərginin təşkilinə dəstək göstərdiyi üçün Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinə təşəkkür etdi və bildirdi ki: ““BIHE 2013” sərgisində dünyanın 17 ölkəsindən 120 şirkət iştirak edir. Bu ölkələr arasında Azərbaycan, Almaniya, Rusiya, Ukrayna, Çexiya, Türkiyə, Çin və digər ölkələr var. İlk dəfə olaraq, ziyarətçilər sərgidə Qazaxıstan, BƏƏ, İordaniya və digər ölkələri təmsil edən şirkətlərin məhsulları ilə tanış ola biləcəklər. Mən Çexiya milli stendinin təşkili üçün Çexiya Respublikası Sənaye və Ticarət Nazirliyinə, habelə “BIHE” sərgisi çərçivəsində ilk dəfə təşkil edilmiş “Tibbi turizm” layihəsində iştiraka görə Türkiyə nümayəndələrinə xüsusi təşəkkürümü bildirirəm. Ümumilikdə isə “BIHE” eksponentlərinin tərkibi 60% xarici və 40% yerli şirkətlərdən ibarətdir.”
Sərgi ən müasir tibbi avadanlıqların yenilikləri ilə zəngindir. İstehsalçı və distribyutorlar ultrasəs müayinəsi və kompyuter tomoqrafiyası aparatları, eləcə də rentgen aparatları, respirasiya avadanlıqları, lazer terapiyası aparatları, cərrahiyə alətləri və laboratoriya texnologiyalarını / avadanlıqlarını, o cümlədən stomatoloji materiallar, implantlar, ortopedik məhsullar, laboratoriya avadanlıqları, tibb bacıları ilə pasiyentlər arasında ünsiyyət üçün rabitə avadanlıqları, xilasetmə avadanlıqları və təcili tibbi yardım vasitələri, habelə klinikalar üçün müxtəlif avadanlıqlar nümayiş etdirirlər.
“Stomatology Azerbaijan 2013” sərgisi çərçivəsində iştirakçılar ağız boşluğunun gigiyenası üçün vasitələr, stomatologiya avadanlıqları və birdəfəlik istehlak materialları, habelə implantologiya və dişlərin ağardılması üzrə ən yeni texnologiyaları təqdim edəcəklər.
“BIHE 2013” sərgisinin fərqləndirici cəhəti ilk dəfə olaraq sərgi çərçivəsində xaricdə tibbi xidmətlər təklif edən təqribən 15 müxtəlif klinika və tibb mərkəzini özündə birləşdirən “Tibbi turizm” bölümünün təşkilidir. “BIHE” sərgisinin “Tibbi turizm” bölümü çərçivəsində klinika və tibbi-profilaktika müəssisələrinin iştirakı Ümumdünya Tibbi Turizm Assosiasiyası (“Global Healthcare Travel Council GHTC”) və Türkiyə Tibbi Turizm Assosiasiyasının (“Turkish Healthcare Travel Council THTC”) dəstəyi ilə təşkil olunur.
Sərgini həmçinin zəngin işgüzar proqram müşayiət edəcək. Çexiya şirkətlərinin təqdimatı və “GE Healthcare” və “Medeks” şirkətlərinin radiologiya mövzusunda simpoziumu keçiriləcək. Bundan başqa, iştirakçı şirkətlərin stendlərində müxtəlif seminar və təqdimatlar da təşkil olunur.
“BIHE” sərgisi həmçinin Azərbaycan Stomatoloji Assosiasiyası (ASA), Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) və Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası tərəfindən də dəstəklənir. Sərginin təşkilatçıları qismində “Iteca Caspian” MMC və onun tərəfdaşı “ITE Group plc” şirkəti çıxış edirlər.

The 19th Azerbaijan International Health Exhibition, BIHE 2013, opened in Baku, Azerbaijan. Since the day of its inception, this exhibition has been held with the support of the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan. Two events - the 8th Azerbaijan International Stomatology Exhibition, Stomatology Azerbaijan 2013, and the 7th Azerbaijan International Beauty and Aesthetic Medicine Exhibition, Beauty Azerbaijan 2013 - are being held in parallel with BIHE.
BIHE has once again become the central event for the medical community of the country and the Caspian region as a whole.
The importance of this event was noted at the official opening ceremony, which was attended by
Elsevar Aghayev, the Deputy Minister for Health of the Republic of Azerbaijan;
Rena Aliyeva, ASA President;
Emin Chakmak, Chairman of the Turkish Healthcare Travel Council;
Mustafa Solak, Rector of Afyon Kocatepe University;
Mr Edward Strachan, Executive Director of ITE Group plc;
numerous representatives of the medical community; and the participants, visitors and media representatives.
" - In Azerbaijan, the highest priority is given to the health and medical services provided to our citizens. This is confirmed by a number of ongoing projects in the country. Over the past six years, more than five hundred health facilities and diagnostic and treatment centers have been either built or repaired in the country. BIHE is undoubtedly an important indicator of these activities. The growth in the number of participants from year to year is proof of this,” commented Elsevar Aghayev.
The guests from Turkey gave special attention to the cooperation between the two fraternal countries and noted that one of the areas for such cooperation should be the development of relations in the field of medical tourism. It is with this in mind that about 30 companies from this segment of the market are attending the exhibition.
Some statistics on the growth of the exhibition were provided by Mr Edward Strachan, Executive Director of ITE Group plc. Thanking the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan for its support for the exhibition, he said, "BIHE 2013 is attended by 120 companies from 17 countries. These companies are from Azerbaijan, Germany, Russia, Ukraine, the Czech Republic, Turkey and China, and other countries. For the first time at the exhibition it will be possible to become acquainted with products from Kazakhstan, the UAE, Jordan and several other countries. My particular thanks go to the Ministry of Industry and Trade of the Czech Republic for the organization of the Czech national stand and to the representatives from Turkey for their participating in the Medical Tourism section that is organized for the first time at BIHE. Overall the composition of the exhibitors at BIHE 2013 is made up of 60% foreign companies and 40% local companies."
The nine Czech companies are presenting.Pharmaceuticals, diagnostic equipment, laboratory equipment, orthopedic products and rehabilitation equipments, nurse-patient communication systems, rescue equipment, and accident-and-emergency facilities for clinics are presented by manufacturers and distributors from Azerbaijan, Belarus, Jordan, the UAE, Russia and Ukraine.
At Stomatology Azerbaijan 2013 participants will demonstrate a range of oral hygiene products, dental equipment and consumables, and the latest technologies in implant dentistry and teeth whitening.
A distinctive feature of BIHE 2013 is the sector of medical tourism, which includes about 15 different hospitals and medical centers offering medical services abroad. The participation of clinics and medical institutions within the medical tourism sector at BIHE is organized with the support of the Global Healthcare Travel Council (GHTC) and the Turkish Healthcare Travel Council.
The exhibition offers an extensive business program. A presentation by a Czech company and a Symposium on Radiology organized by GE Healthcare and Medeks will take place on 1 November. In addition, a variety of workshops and presentations will be held on the stands of the participating companies.
The Exhibition held with the support of the Azerbaijan Stomatological Association (ASA), the Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) and the National Confederation of Entrepreneurs (Employers') Organizations of the Republic of Azerbaijan. The exhibition is organized by Iteca Caspian LLC and its partner, ITE Group plc.