20-ci Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq "Səhiyyə" sərgisi
25-27 sentyabr tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) və Azərbaycan Stomatoloji Assosiasiyasının (ASA) dəstəyi ilə 20-ci Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq “Səhiyyə” (“BIHE 2014”), 9-cu Azərbaycan Beynəlxalq “Stomatologiya” (“Stomatology Azerbaijan 2014”) və 8-ci Azərbaycan Beynəlxalq “Gözəllik və Estetik tibb” (“Beauty Azerbaijan 2014”) sərgiləri keçirildi.
Bu il “BIHE” sərgisi öz uğurlu fəaliyyətinin 20 illik yubileyini qeyd etdi. Bu illər ərzində sərgi yeni tibbi texnologiyaların tətbiqinə mühüm töhfə verməklə yanaşı, dövlət təşkilatlarının nümayəndələri, tibbi təyinatlı avadanlıq və məhsulların istehsalçıları, klinika rəhbərləri, təcrübə keçən həkimlər və tibb sənayesi mütəxəssislərinin mühüm görüş yerinə çevrilib. Həmçinin, ötən bu müddət ərzində sərgidə dünyanın 45 ölkəsindən 2000-dən çox şirkət iştirak etmiş, çoxsaylı müqavilələr imzalanmış və birgə müəssisələr təsis edilmişdir.
Sərginin təntənəli açılış mərasimində Azərbaycan Respublikası səhiyyə nazirinin müavini Elsevər Ağayev bu sənaye sahəsini inkişaf etdirməyin əhəmiyyətini vurğulamaqla yanaşı, yeddi il ərzində ölkədə 600-ə yaxın tibb müəssisəsinin təmir edildiyini, avadanlıqlara təchiz olunduğunu və istismara verildiyini qeyd etdi. E. Ağayevin sözlərinə görə, payızın ilk ayında öz işinə başlayan səhiyyə sərgisinin rolunu layiqincə qiymətləndirməmək çətindir. Burada dünyanın bir çox ölkəsindən minlərlə sənaye nümayəndəsi əlaqə qurur.
Azərbaycan Respublikası iqtisadiyyat və sənaye nazirinin müavini Niyazi Səfərov isə Azərbaycanda elan olunmuş və ölkə iqtisadiyyatının bütün sahələrinin inkişafına müsbət təsir göstərən “Sənaye ili”nin aktuallığını qeyd etdi. Bu inkişaf prosesində Azərbaycanda keçirilən bütün sərgilər mühüm rol oynayır.
Azərbaycan Stomatoloji Assosiasiyasının (ASA) prezidenti Rəna Əliyeva vurğuladı ki, səhiyyə sərgisi bir çox mütəxəssisin peşəkar inkişafına töhfə verməklə yanaşı, səhiyyə sənayesində mühüm rol oynayır.
Tədbirdə çıxış edən “ITE Group” şirkətlər qrupunun icraçı direktoru cənab Edvard Stroon qeyd etdi ki, bu il dünyanın 17 ölkəsindən 147 şirkət müasir səhiyyə sənayesi üçün lazımı və zəruri olan ən son məhsulları nümayiş etdirirlər və bu ölkələr arasında Azərbaycan, Belarus, Böyük Britaniya, Almaniya, İtaliya, Rusiya, Ukrayna, Türkiyə, İsveçrə, Çin, ABŞ və s. yer alır. “BIHE” sərgisi “UFI” - Ümumdünya Sərgi Sənayesi Assosiasiyasının keyfiyyət nişanına layiq görülüb və bu, tədbirin keyfiyyətli təşkilini və yüksək statusunun dünya ictimaiyyəti tərəfindən tanınmasını bildirir.
“BIHE 2014” sərgisində tibbi məhsul və xidmətlər, eləcə də tibbi və laboratoriya avadanlıqları, stomatoloji avadanlıqlar, əczaçılıq preparatları, birdəfəlik istifadə materialları, dezinfeksiya vasitələri, ortopedik məhsullar, yüksək texnoloji diaqnostika və müalicə metodları, tibbi texnika və bir çox digər məhsulların geniş çeşidi nümayiş etdirilirdi. Bir çox şirkətlər isə öz stendlərində konsultasiyalar və fəal təqdimatlar keçirməklə yanaşı, yeniliklərini təqdim edir və öz avadanlıqlarını bilavasitə iş prosesində nümayiş etdirirdilər.
Bu il “BIHE 2014” sərgisini zəngin işgüzar proqram müşayiət edirdi, belə ki, 25 sentyabr tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində Azərbaycan Sağlamlıq və Termal Turizminə Dəstək İctimai Birliyinin dəstəyi ilə “Tibbi Turizm - turizm sahəsində yeni istiqamət, marketinq strategiyası və brendinq” mövzusuna həsr olunmuş konfrans keçirildi. Konfransın moderatoru qismində “Kutvan” layihəsinin rəhbəri və Nişantaşı universitetinin nümayəndəsi cənab Ali Kutvan çıxış edirdi. Konfransda Azərbaycan Respublikası mədəniyyət və turizm nazirinin müavini Nazim Seyidov, Azərbaycanda Türkiyə səfirliyinin mədəniyyət və turizm üzrə məsləhətçisi Seyid Əhməd Arslan və digər şəxslər çıxış etdilər.
Tədbir iştirakçılarının rəyinə görə, konfrans Azərbaycanda müalicəvi turizm sahəsinin inkişafına, türkiyəli həmkarlar ilə təcrübə mübadiləsinə və ölkəmizdə tibbi-müalicəvi turizmin potensialı xüsusunda cəmiyyətin məlumatlandırılmasına kömək edəcək.
İşgüzar proqramı 26 sentyabr tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində “Mamalıq, ginekologiya və neonatologiya sahəsində müasir diaqnostika və müalicə metodları” adlı 8-ci Elmi-praktiki konfrans davam etdirdi. Konfrans Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyi və Ginekologiya və Perinatologiyanın İnkişafına Dəstək İctimai Birliyinin rəsmi dəstəyi ilə keçirilib. Konfransın sədri Mamalıq və Ginekologiya İnstitutunun direktor müavini Cəmilə Qurbanova tədbirə toplaşanları salamlayaraq qeyd etdi ki, hamiləlik zamanı qadın sağlamlığı, diaqnostika və xəstəliklərin qarşısının alınması müasir tibbin mühüm problemlərindən biridir. Bu tədbir ilk dəfə olaraq Azərbaycan Beynəlxalq sərgisi çərçivəsində keçirildi və burada Ə. Əliyev adına Azərbaycan Dövlət Həkimləri Təkmilləşdirmə İnstitutundan qocaman alim Leyla Rzaquliyeva, tibb elmləri namizədi Vəfa Qurbanova (“Baku Medical Plaza”), mamalıq və neonatologiyada genetik xəstəliklərin skrininqi sahəsində rusiyalı mütəxəssis tibb elmləri namizədi Vyaçeslav Mitkin və bir sıra digər şəxslər səhiyyə sənayesinin mühüm məsələlərini müzakirə etdilər. Sənayenin yerli mütəxəssisləri xarici həmkarlarına özlərinin ən yaxşı praktiki işləri barədə danışdılar.
Həmçinin, konfransda Azərbaycan Tibb Universitetinin tibb elmləri namizədi Şaiman Kadimova, Azərbaycan Tibb Universitetinin mamalıq və ginekologiya kafedrasının mütəxəssisi Ülviyyə Məlikova, ultrasəs diaqnostika həkimi Rəqsanə Əliyeva, Moskva Dövlət Tibb və Stomatologiya Universitetinin tibb elmləri namizədi Nadejda Çernova da iştirak edirdilər. Konfrans mamalıq və ginekologiya sahəsində Azərbaycan və Rusiya alimlərinin, eləcə də diaqnostların çıxışları ilə başa çatdı.
Bu il Azərbaycan Tibb Universitetinə qəbul zamanı ən yüksək ball toplamış tələbəyə mükafatın təqdim edilməsi mərasimi “BIHE” sərgisinə həsr olunmuş tədbirlərdən birinə çevrildi. Mükafat ən yüksək ball (700 ball) toplamış İlkin Məmmədzadəyə təqdim edildi. Yubiley münasibəti ilə təşkil edilmiş təntənəli ziyafət zamanı xatirə sertifikatı və mükafat gələcəyin həkimi İ. Məmmədzadəyə “Iteca Caspian” şirkətinin direktoru Fərid Məmmədov tərəfindən təqdim edildi. Həmçinin, ziyarətçilər və iştirakçılar 20 il ərzində sərginin tarixi anlarını əks etdirən yubiley stendi sayəsində keçmişə virtual səfər etdilər.
“Beauty Azerbaijan 2014” sərgisində Azərbaycan, Bəhreyn, Gürcüstan, İtaliya, BƏƏ, Rusiya, Türkiyə, Ukrayna və digər ölkələrin peşəkar kosmetika bazarının aparıcı şirkətləri iştirak edirdilər. Eksponentlər gözəllik salonları, fitnes klublar, spa mərkəzləri və bərbərxanalarda geniş surətdə istifadə edilən məhsul və texnologiyaları nümayiş etdirirdilər. Sərgi ekspozisiyasına lazer kosmetologiyası üzrə avadanlıqlar, doldurucular, mezoterapiya məhsulları, peşəkar kosmetika, bədənə / dırnaqlara qulluq vasitələri, gözəllik salonları üçün avadanlıqlar, ətriyyat, saç üçün peşəkar kosmetika və bir sıra digər məhsullar daxil idi. Ustad dərslərində ziyarətçilər məhsullar, saçın modelləşdirilməsi və manikür üzrə nümunəvi çıxışlar və öz sahəsinin aparıcı mütəxəssislərinin iştirakı ilə dəriyə qulluq proseduraları ilə bilavasitə iş prosesində tanış oldular.
25 sentyabr tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində saat 14:00-dan 15:15-ə kimi stilist-saç ustaları üçün keçirilən ustad dərsi “Beauty Azerbaijan” sərgisinin parlaq hadisələrindən birinə çevrildi. Ustad dərsi “DIKSON” (Rusiya) şirkətində baş rəssam, mütləq dünya çempionu, ikinci “Qızılgül” (Paris) Qran-Pri mükafatının sahibi, Şərqi Avropa çempionu, açıq Avstriya kubokunun çempionu, Rusiya çempionu, milli mükafat laureatı, Rusiya Federasiyasında əməkdar təlimçi Svetlana Baqdanova və “FULL FASHION LOOK” (“Modaya tam baxış” / Moskva 2011-2012) müsabiqəsinin çoxqat qalibi Andrey Vişnevski tərəfindən keçirilirdi. Sözügedən ustad dərsi “WEDDING TIME” şou proqramının nümayişi ilə başa çatdı və burada ziyarətçilər saç sənayesi peşəkarlarının yaratdığı 13 gəlin, 13 müstəsna saç düzümü və 13 müəllif aksessuarı ilə tanış oldular.
Sərginin ikinci iş günündə digər bir gözlənilən hadisə - builki sərgilərin ən istedadlı iştirakçılarına xüsusi sertifikatların təqdim edilməsi oldu. Müstəqil komissiyanın rəyinə görə, aşağıdakı şirkətlər “BIHE” sərgisində bir sıra nominasiyalar üzrə qalib seçildilər:
- “Ən yaxşı stend dizaynı” – “ALYANS” MMC ( “ALLIANCE HEALTH SOLUTIONS”)
- “Ən yaxşı stend tərtibatı” – “LABSERVIS” MMC
- “Ən yaxşı stend icrası” – “MEDAZ MEDICAL SYSTEMS”
- “Ən yaxşı korporativ üslub” – “CASPIDENT”
- “Ən yaxşı məhsul təqdimatı” – “GIVC-TECHNOLOGY”
“Beauty Azerbaijan” sərgisində aşağıdakı stendlər nominasiyalara layiq görüldü:
- “Ən yaxşı stend dizaynı”- “ZNK”
- “Ən yaxşı stend tərtibatı”- “JUNAID PERFUMES”
- “Ən yaxşı stend icrası” – “VITTA MEDICAL SYSTEMS”
- “Ən yaxşı korporativ üslub” – “KEPROSHOP”
- “Ən yaxşı məhsul təqdimatı” – “HERBA FLORA”
“Stomatology Azerbaijan 2014” sərgisinin iştirakçıları yeni stomatoloji avadanlıqlar və istifadə materiallarını, eləcə də dişlərin implantologiyası və ağardılması sahəsində yeni texnologiyaları və ağız boşluğuna qulluq üzrə gigiyenik vasitələri nümayiş etdirirdilər.
Sərginin üç iş günü ərzində ziyarətçilərin ümumi sayı 3084 nəfər idi və onların 90%-ni sənayenin mütəxəssisləri təşkil edirdi. Bu üç iş günü ərzində sərgilər köhnə tərəfdaşların və həkimlərin görüş yerinə çevrilməklə yanaşı, yeni əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasına da kömək etdi və bazarın qiymətləndirilməsi, perspektiv müqavilələrin imzalanması və sərmayələrin yatırılması üçün əla imkan yaratdı.
2014-cü ildə keçirilən bütün sərgilərin rəsmi tərəfdaşları “JW Marriott Hotel Absheron Baku” və “Qafqaz Point Hotel” mehmanxanaları (rəsmi otellər), “Greenwich Travel Club” şirkəti (rəsmi turoperator) və təhlükəsizlik üzrə rəsmi tərəfdaş “SafeLife” şirkətidir. Sərginin təşkilatçıları qismində isə “Iteca Caspian” MMC və onun Böyük Britaniyalı tərəfdaşı “ITE Group Plc” şirkətləri çıxış edirlər.

The 20th Anniversary Azerbaijan International Healthcare Exhibition (BIHE 2014), 9th Azerbaijan International Stomatology Azerbaijan 2014 Exhibition and the 8th Azerbaijan International Beauty Azerbaijan Exhibition have taken place from 25 to 27 September at the Baku Expo Centre. The exhibitions had the official support of the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan, Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO), National Confederation of The Entrepreneurs (Employers) Organizations of Azerbaijan Republic (AEC) and the Azerbaijan Stomatological Association.
The exhibition celebrated an important anniversary this year, with 20 years of success. Over its twenty year history, BIHE has made a significant contribution to the introduction of new medical technologies, becoming an important meeting place for representatives of state bodies, producers of medical equipment, heads of clinics, practising doctors and medical industry specialists. Over the years, over 2000 companies from 45 countries have exhibited at BIHE, numerous agreements have been signed and joint stock enterprises have been formed.
During the Official Opening Ceremony of the exhibition, Deputy Minister of Health of the Republic of AzerbaijanElsevarAgayev underlined the importance of the development of the industry, noting that over the past 7 years 600 medical facilities have been renovated, equipped and put into operation. According to Deputy Minister Agayev, the role of the autumn exhibition cannot be overemphasized. Thousands of representatives of the industry from many countries have established new contacts here.
Deputy Minister of Economy and Industry of the Republic of AzerbaijanNiyaziSafarov noted the importance of the Year of Industry in Azerbaijan, which has had a positive effect on the development of all industries in the economy of our country. All of the exhibitions organised in Azerbaijan play an important part in this process.
President of the Azerbaijan Stomatological Association Rena Aliyeva underlined that the healthcare exhibition helps many specialists in their professional growth and plays an important role in the healthcare industry.
Managing Director of ITE Group Edward Strachan stated that the latest developments necessary for the modern healthcare sector were presented by147 companies from 17 countries including Azerbaijan, Belarus, United Kingdom, Germany, Italy, Russia, Ukraine. Turkey, Switzerland, China and USA. BIHE has been awarded "Approved Event" status by the Global Association of the Exhibition Industry, which reinforces its recognition as a high quality event and its status in the international community.
A wide range of products and services was on display at BIHE, including medical and laboratory equipment, dental equipment, pharmaceuticals, medical consumables, disinfectants, orthopaedic products, high tech diagnostic and treatment methods, medical machinery and many other offerings. The majority of companies offered consultations and presentations on their stands, introduced their new products and displayed their equipment in action.
The Anniversary BIHE 2014 exhibition was accompanied by a substantial business programme. A conference on "Medical tourism - a new type of tourism, marketing strategy and branding" took place on the 25th of September at the Baku Expo Centre. The event was organised with the involvement of the Association of the Public Union of Azerbaijan for the Support of Healthcare and Thermal Tourism.The conference was moderated by Ali Kutvan, President of the Kutvan Project group and representative of Niþantaþý University. The elected speakers included Deputy Minister of Culture and Tourism of Azerbaijan Nazim Samedov, Advisor for Culture and Tourism of the Embassy of Turkey in Azerbaijan Seijit Ahmet Arslan and other notable dignitaries.
According to the participants of the event, the conference will facilitate the development of the field of medical tourism in Azerbaijan, the exchange of experience with Turkish colleagues and the knowledge of the general public about the potential of healthcare tourism in our country.
The business programme continued with the successful 8th conference on "Modern methods of diagnosis and treatment in obstetrics, gynaecology and neonatology," which will took place at the Baku Expo Centre on the second day of the exhibition on the 26th of September. Conference Chairwoman and Deputy Director of the Research Institute of Obstetrics and Gynaecology Professor Jamila Kurbanova made a welcome address at the conference. According to Professor Kurbanova, women's health and the diagnosis and prevention of illnesses during pregnancy is one of the most important issues in modern medicine.
This event took place as part of the Azerbaijan International Exhibitioin for the first time, allowing respected scientists Professor Lila Rzakulieva from the A. Aliyev Azaerbaijan State Institute of Additional Medical Training, Candidate of Medical Sciences Vafa Kurbanova (Baku Medical Plaza) and Russian Specialist in the Screening of Genetic Defects in Obstetrics and Neonatology, Candidate of Medical Sciences Vyacheslav Mitkin and many others to discuss important issues in the health industry. Domestic specialists described their best practical research to their foreign colleagues.
The conference also featured the participation of Candidate of Medical Sciences of Azerbaijan Medical University Shaiman Kadimova, Specialist of the Department of Obstetrics and Gynaecology of Azerbaijan Medical University Ulvia Melikova, Ultrasound Diagnostics Specialist Raksana Aliyeva and Candidate of Medical Sciences of the Moscow State Medical and Stomatological University Nadezhda Chernova. The conference concluded with reports by Azerbaijani and Russian scientists and diagnosticians in the field of obstetrics and gynaecology.
One of the events organised for the Anniversary of the BIHE exhibition was an award ceremony for the student that has received the maximum marks in their application to Azerbaijan Medical University this year. The award was given to IlkinMamedzade, who had the maximum grade of 700 points. The certificate and award were given to the future doctor by Director of Iteca Caspian Farid Mamedov during the grand reception dedicated to the anniversary of the exhibition. Exhibitors and visitors also had the opportunity to take a virtual tour of the past at the anniversary stand which will show historical moments at the exhibition over its 20 year history.
Exhibitors at Beauty Azerbaijan 2014 included the leaders of the professional cosmetics market from Azerbaijan, Bahrain, Georgia, Italy, UAE, Russia, Turkey, Ukraine and many other countries. The exhibitors displayed products and technologies which are used in beauty parlours, fitness clubs, spas and hairdressing salons. The exhibition featured equipment for laser cosmetology, fillers, mesotherapy products, professional cosmetics, body care products, nail care products, beaty parlour products and professional hair cosmetics, as well as many other offerings. The visitors had the opportunity to see the products presented in action during master classes and showcases on hair modelling, manicure and skin treatment procedures featuring the leading specialists in their field.
One of the most interesting events at Beauty Azerbaijan was a master class for hairdressers, which took place from 1400 to 1515 at the Baku Expo Centre. The Master Class was led by Svetlana Bogdanova, Champion of the World, winner of 2 Golden Rose Grand Prix (Paris), Champion of Eastern Europe, Champion of the Austrian Open Cup, Champion of Russia, Laureate of the National Award, Honoured Trainer of the Russian federation and repeat winner of the FULL FASHION LOOK competition Andrei Vishnevsky. The master class show concluded with the "Wedding Time" programme, where visitors saw 13 brides, 13 unforgettable hairstyles and 13 bespoke accessories created by hair industry professionals.
Another long awaited event on the second day was the awards ceremony where certificates were presented to the most notable exhibitors this year. An independent commission issued awards for the following categories at BIHE:
- Best Stand Design- ALYANS LTD (ALLIANCE HEALTH SOLUTIONS)
- Best Shell Scheme - LABSERVIS LTD
- Best Performance - MEDAZ MEDICAL SYSTEMS
- Best Corporate Style - CASPIDENT
- Best Product Presentation - GIVC-TECHNOLOGY
Awards were issued for the following categories at Beauty Azerbaijan:
- Best Stand Design - ZNK
- Best Shell Scheme - JUNAID PERFUMES
- Best Performance - VITTA MEDICAL SYSTEMS
- Best Corporate Style - KEPROSHOP
- Best Product Presentation - HERBA FLORA
Stomatology Azerbaijan exhibitors presented the latest dentistry equipment and raw materials as well the latest technologies for tooth whitening, implantology and oral hygiene.
The total number of visitors over three days reached 3084, with 90% of them being industry specialists. Over 3 days, these exhibitions became a meeting place for long time partners and doctors, helping to create new channels for cooperation, create excellent opportunities for assessing the market and signing important contracts and investments.
Official partners of all exhibitions in 2014: Official Hotels - JW Marriott Hotel Absheron Baku and Qafqaz Point Hotel, Official Tour Operator Greenwich Travel Club and Official Safety partner - SafeLife. The organisers of the exhibitions are Iteca Caspian LLC and their partners ITE Group PLC.