Bütün video xəbərlər ...
Bakı Ekspo Mərkəzində 21-ci Azərbaycan Beynəlxalq Səhiyyə “BIHE 2015” sərgisi öz işinə başladı. “BIHE” sərgisi ilə eyni zamanda 10-cu Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq “Stomatologiya” (“Stomatology Azerbaijan 2015”) və 9-cu Azərbaycan Beynəlxalq “Gözəllik və Estetik tibb” (“Beauty Azerbaijan 2015”) sərgilərinin açılışı oldu. Builki sərgidə Böyük Britaniya, İran, Çin, Latviya, Finlandiya, Almaniya, ABŞ, İsveçrə və digər ölkələrin daxil olduğu, ümumilikdə, dünyanın 19 ölkəsindən 189 şirkət iştirak edir. Sərginin təşkilatçıları qismində “Iteca Caspian” və onun Böyük Britaniyalı tərəfdaşı “ITE Group Plc” şirkətləri çıxış edirlər.
Sərgilərin təntənəli açılış mərasimində Azərbaycan Respublikası səhiyyə nazirinin müavini Elsevər Ağayev, Rusiya Federasiyası sənaye və ticarət nazirinin müavini Sergey Çib, Belorus Respublikası səhiyyə nazirinin müavini Valeri Şevçuk, Türkiyə Turizm Agentlikləri Assosiasiyasının (TURSAB) sərgilər üzrə direktoru x-m Esra Tolqay və “ITE Group Plc” şirkətinin icraçı direktoru cənab Edvard Stroon iştirak edirdilər. Yüksək rütbəli qonaqlar öz çıxışlarında müxtəlif ölkələrin tibb müəssisələrinin əməkdaşları arasında peşəkar əlaqələrin qurulması və təcrübə mübadiləsi üçün platforma funksiyası daşıyan bu sərgilərin əhəmiyyətini vurğuladılar. “BIHE” sərgisi beynəlxalq miqyasda müasir tibbi avadanlıqların təchizatçıları, habelə əczaçılar və elm xadimlərini cəlb etməklə yanaşı, Azərbaycanda səhiyyə sisteminin daha da səmərəli olmasına kömək edir. Xarici istehsalçıların Azərbaycanla işgüzar əlaqələrin inkişafına belə böyük maraq göstərmələri iqtisadiyyatın demək olar ki, bütün sahələrində irimiqyaslı islahatların aparıldığı ölkəmizin cəlbedici məkan olduğunu sübut edir.
Ənənəvi olaraq, sərginin müsbət cəhətləri sərgi meydançasının genişlənməsi və bazarın beynəlxalq iştirakçılarının aktual təqdimatlarının artması ilə şərtlənir. Çex Respublikası sərgidə 10 aparıcı tibbi şirkətin bölüşdüyü milli stendlə çıxış edir. Rusiyanın milli stendi 150 adda məhsul təqdim edən 28 şirkəti bir araya toplayıb. İlk dəfə olaraq, Türkiyənin tibbi turizmlə məşğul olan şirkətləri birgə milli stendlə çıxış edirlər. Sərgidə İranın əczaçılıq şirkətləri də böyük fəallıq nümayiş etdirirlər. Ənənəvi “BIHE” sərgisində dərman vasitələri ilə yanaşı, müasir tibbi texnika da təqdim olunur.
Yerli distribyutorlar arasında “ARASH Medical”, “Besan”, “Vitta”, “Labservis” və digər şirkətlər yer alır. Ümumilikdə, sərgi iştirakçılarının sayının artma dərəcəsi ötən il keçirilmiş sərgi ilə müqayisədə 12% təşkil edir. “BIHE 2015” sərgisinin ekspozisiyası səhiyyə sahəsinin bütün əsas bölmələrini, o cümlədən tibb və laboratoriya avadanlıqları, birdəfəlik istifadə materialları, dərman preparatları, tibbi alətlər, eləcə də uşaq qidaları kimi sektorları əhatə edir. Sərginin builki yenilikləri arasında orqanizmdə qanın maksimum dəqiq və ətraflı analizini həyata keçirən aparat, ana bətnində döl qüsurlarının erkən diaqnostika edən ən son aparatlar, xəstənin bədən vəziyyətinin tənzimlənməsi üçün müxtəlif funksiyalı ən yeni əməliyyat kürsüləri, müxtəlif yeni əczaçılıq preparatları və digər məhsullar yer alır.
“Tibbi turizm” sektoru çərçivəsində xaricdə müalicənin təşkil ilə məşğul olan 30-dan artıq klinika və şirkət öz xidmət və imkanlarını nümayiş etdirir. Bunların arasında Gürcüstan, Latviya və Türkiyənin klinika, sanatoriya və müalicə mərkəzləri var. Sərgidə xarici klinika, sanatoriya və istirahət evləri ilə yanaşı, insanları müalicə üçün xaricə göndərən turizm şirkətləri də iştirak edir. Bu il “Tibbi turizm” sektoru onlarla müxtəlif şirkətlə əməkdaşlıq edən Türkiyə Turizm Agentlikləri Assosiasiyası (TURSAB) tərəfindən dəstəklənir.
Bu il sərgi sənayenin ən maraqlı və dolğun mövzularına toxunan geniş işgüzar proqramı ilə də fərqlənir, belə ki, bu gün Rusiya əczaçılıq və tibb sənayesi üzrə “Rusiya-Azərbaycan: əczaçılıq və tibb sənayesi bu gün və sabah” mövzusuna həsr olunmuş forum-sərgisi keçirilir. Sentyabr ayının 19-da isə Bakı Ekspo Mərkəzində “Mamalıq, ginekologiya və neonatologiya sahəsində müasir diaqnostika və müalicə metodları” mövzusunda 9-cu elmi-praktiki konfrans təşkil olunacaq.
Konfransda yerli və xarici mütəxəssislər iştirak edəcəklər. Türkiyə Turizm Agentlikləri Assosiasiyası (TURSAB) tərəfindən təşkil olunacaq konfransda isə “Tibbi turizm” sektorunun inkişafı mövzusu müzakirə olunacaq.
“Beauty Azerbaijan 2015” sərgisində Azərbaycan, Almaniya, Bəhreyn, Kanada, Çin, Rusiya, Türkiyə və digər ölkələri təmsil edən 15 şirkət iştirak edir. Ənənəvi olaraq, sərginin bütün ziyarətçilərini yeni şirkətlər, yeni sənaye məhsulları, peşəkar mütəxəssislər və gözəllik salonları üçün maraqlı təkliflərlə tanışlıq gözləyir. Sənayenin yeni məhsullarını təkcə xarici istehsalçılar deyil, həm də Azərbaycan üçün yeni olan kosmetologiya və ətriyyat məhsullarını anons etmək məqsədi ilə bu sərgidən platforma kimi istifadə edən yerli distribyutorlar təqdim edəcəklər. Onların arasında “BTL”, “ZNK”, “Vitta Estetik” və s. şirkətlər var.
Ümumilikdə, “Beauty Azerbaijan 2015” sərgisində peşəkar kosmetika, habelə dəriyə, bədənə və saçlara qulluq vasitələri, gözəllik salonları üçün avadanlıqların geniş çeşidi, kosmetoloji aparatlar və digər məhsullar təqdim ediləcək. Son illər xarici ətriyyat istehsalçıları tərəfindən bu sərgiyə marağın artması müşahidə olunur. Ölkədə SPA xidmətləri təklif edən otellər və çoxsaylı salonların fəaliyyətə başlaması ilə əlaqədar olaraq, sərgidə bu sahəyə aid təkliflərin də sayı artıb. İstehsalçılar və distribyutorlar gözəllik salonları, idman klubları, SPA mərkəzləri və bərbərxanalar üçün onları öz rəqiblərindən müsbət cəhətdən fərqləndirən və yalnız onlara məxsus eksklüziv təkliflərin verilməsinə kömək edəcək unikal həll variantlarını təklif etməyə çalışırlar.
“BIHE” sərgisi Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyi, Azərbaycan Stomatologiya Assosiasiyası (ASA), Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) və Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının (ASK) dəstəyi ilə keçirilir. “BIHE” sərgisi Ümumdünya Sərgi Sənayesi Assosiasiyasının (“UFI”) nişanı ilə təltif olunmuşdur və bu da tədbirin keyfiyyətini və onun yüksək statusunun dünya ictimaiyyəti tərəfindən qəbul edilməsini bir daha təsdiq edir.

BIHE 2015: BEST OFFERS OF MEDICAL PRODUCTS AND TECHNOLOGIES
The 21st Azerbaijan International Healthcare Exhibition, BIHE 2015 got underway at the Baku Expo Centre. Simultaneously alongside BIHE, the opening ceremonies of the 10th Anniversary Azerbaijan International Stomatology Exhibition, Stomatology Azerbaijan 2015 and the 9th Azerbaijan International Beauty and Aesthetic Medicine Exhibition, Beauty Azerbaijan 2015 took place. 189 companies from 19 countries including Britain, Iran, China, Latvia, Finland, Germany, USA, Switzerland are participating in this years exhibition and all events are being organised by Iteca Caspian and its partner ITE Group Plc.
The opening ceremony of the exhibition was attended by Elsever Aghayev, Deputy Minister of Health of Azerbaijan, Sergey Tsib, Deputy Minister of Industry and Trade of the Russian Federation, Valery Shevchuk, Deputy Minister of Health of the Republic of Belarus, Esra Tolgay, Exhibitions Director of the Association of Turkish Travel Agencies, TURSAB and Mr Edward Strachan, Executive Director of ITE Group Plc. In their speeches, these distinguished guests stressed the importance of this exhibition, which serves as a platform for establishing professional contacts and the exchange of experiences between employees from medical institutions in different countries. On an international level, BIHE attracts not only modern medical equipment providers, pharmacists and scientists, but also enhances the effectiveness of Azerbaijans health care system. Such great interest from foreign manufacturers in developing business relations with Azerbaijan shows that Azerbaijan is an attractive country where large-scale reforms are being implemented in almost all sectors of the economy.
The exhibitions success can typically be seen by the growth of the demonstration areas and topical presentations from the international players in the market. The Czech Republic is represented by a national stand, uniting 10 leading healthcare companies. The Russian National Stand has gathered 28 companies, showcasing 150 items. Turkish companies specializing in medical tourism have also presented at a united national stand for the first time. Pharmaceutical companies from Iran are also displaying a proactive attitude.
Traditionally, the BIHE Healthcare Exhibition is a place for companies to demonstrate not only drugs, but also the most modern medical equipment. Participation from local distributors includes companies such as ARASH Medical, Besan, Vitta, Labservis and many others. The exhibition has seen a 12% rise in the number of exhibitors as compared to last year. The BIHE 2015 exhibition covers all major areas of medicine: from medical and laboratory equipment, supplies, pharmaceuticals and medical instruments to baby food. Among this years new inventions are devices for the most accurate and informative analysis of blood in the body, new machines for the early detection of foetal malformations in the womb, the latest surgical chair with various possibilities for regulating the position of the patient, varieties of new pharmaceuticals and much more.
As part of the development of the Medical Tourism sector, more than 30 clinics and companies involved in the organization of treatment abroad will present their services and capabilities. Among them are clinics, health centres and hospitals in Georgia, Latvia and Turkey. This year, medical tourism sector is being supported by the Association of Turkish Travel Agencies (TURSAB), which has attracted cooperation from dozens of different companies.
A distinctive feature of this year's exhibition is its comprehensive business programme, which touches on the most interesting and pressing issues of the industry. The Russian pharmaceutical and medical industrys forum-exhibition entitled Russia-Azerbaijan: pharmaceutical and medical industry today and tomorrow will take place today.
Scientific and practical conferences entitled Modern methods of diagnosis and treatment in obstetrics, gynaecology and neonatology and Current Issues in Cardiology, which will be attended by both local and foreign experts, will be held on the 19th September in the Baku Expo Centre. Additionally, the conference held by TURSAB will touch on the topic of developing medical tourism.
Beauty Azerbaijan 2015 presented 15 companies from Azerbaijan, Bahrain, Germany, Canada, China, Turkey and other countries. Visitors will learn about industry innovations and interesting offers for professionals and salons. Innovations will be presented by not only foreign manufacturers, but also local distributors such as BTL, ZNK, Vitta Estetik who will use the exhibition to introduce new cosmetics and perfume lines to Azerbaijan.
Beauty Azerbaijan 2015 will offer professional cosmetics, skin, body, and haircare treatment, a wide range of equipment for beauty salons, cosmetics apparatus and much more. In recent years, the exhibition has seen a growth in interest from perfume manufacturers. As numerous hotels and salons offering spa services have opened in Azerbaijan, the exhibition has increased the amount of offers in this area. Manufacturers and distributors will offer original solutions to help beauty salons, fitness clubs, spa centres and hairdressers create exclusive offers and stand out among competitors.
The event is supported by the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan, the Dental Association of Azerbaijan, the Azerbaijan Export and Investments Promotion Foundation (AZPROMO) and the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of the Republic of Azerbaijan. BIHE has been awarded a badge by the Global Association of the Exhibition Industry - UFI, which is a confirmation of the events level of quality and the international communitys recognition of its high status.